...

Léčivé zvuky

Šest taoistických léčivých zvuků k nám přichází z dávného vědění taoistických mistrů. A zároveń je to něco co všichni podvědomě víme a čím se také přirozeně řídíme. Každá matka utišuje své dítě zvukem šššš, když upadneme, vykřikneme jau nebo v ledové vodě se zahřejeme pomocí hoooo.

Pokud bychom chtěli poznat celkové působení léčivých zvuků, museli bychom se ponořit do tajů čínské medicíny. zatím bude stačit, když pochopíme velký léčivý účinek, který je spojen se zpěvem a s vibracemi jako takovými.

Staří taoisté si všimli souvislosti určitých zvuků a lidských orgánů. Své poznání vložili do nauky o šesti léčivých zvucích. Podoby těchto zvuků se mohou podle jednotlivých výkladů trochu lišit. To je ale spíše způsobeno tím, že tyto zvuky musí každý adept objevit sám pro sebe. Nedá se to přesně sdělit, navíc určité frekvence mohou být dosti individuální.

V jednom výkladu je posloupnost léčivých zvuků přirovnána k přípravě šálků kakaa. Různé nádoby představují vnitřní orgány a tekutiny představují cirkulující krev
Voda v dřevěné misce ( Játra - šu ) je nalita do nádoby a přivedena k varu ( srdce - ho), pak jsou zalita zrnka kakaa (slezina - fu ), přidáme mléko ze stříbrné misky ( plíce - si ) nápoj je hotov v černé konvičce ( ledviny - ču ) a rozlévá se do tří šálků ( trojitý zářič - hei ).

Mějme na paměti, že léčivé zvuky jsouv podstatě jednoduchými přirozenými výdechy, které vydáváme bez jakéhokoliv napětí. Jsou to zvuky, které jdou narozdíl od normálního zpěvu směrem dovnitř do těla. Je to vlastně koncert pro naše orgány, pro naše tělo. Těmito zvuky se spojujeme sami se sebou. Hledejme tedy tu správnou frekvenci pro naše tělo.
Každý zvuk se skládá ze tří částí souhlásky samohlásky a konečného subvokálního zvuku. Je důležité provádět všechny tři části léčivých zvuků.

JÁTRA - ŠU - ŠŠŠ - jako tišení dítěte, ochlazuje to orgán, U - tvořené našpulenými rty, posiluje orgán. Pf - subvokální zvuk při doznění vyživuje.
Nezatahujeme břicho, necháme jej uvolněné, hrdlo je stále uvolněné, když řekneme ŠU, dotkteme se bočními stranami jazyka lehce vnitřní strany zubů. Mírně našpulené rty jako při hvízdání, vydechujeme pomalu lehce jako tiché vanutí větru.

PRVEK - dřevo; BARVA - zelená; EMOCE +,- Laskavost, hněv; OBDOBÍ - jaro

SRDCE - HO - H je jako výdech, není to přímo zvuk, uvolňuje teplo. O se vytvoří našpulením úst, současně se dotkneme špičkou jazyka dolní části úst, O posiluje. Chch - končíme tímto subvokálním zvukem, má vyživovací funkci.
Vše je uvolněné, dech i břicho, můžeme přitom položit ruce na břicho a lehce zatřást, nebo položit ruce na zátylek. Necháváme vibrovat zadní část hrdla a hlavy. Tento zvuk napomáhá k uvolnění všech bloků v dutinách hlavy a ve středním uchu.

PRVEK - oheň; BARVA - červená; EMOCE +,- láska radost, arogance krutost; OBDOBÍ - léto

SLEZINA - FU - F jako výdech, uvolňuje teplo, zní jako když foukáte do horké polévky. U jako mlhová siréna starého parníku. FFF nevokální, zní nakonci jako vanutí čerstvého vánku.
V čínské medicíně se považuje slezina a slinivka za jediný orgán. Slezina vyjadřuje prvek země. Tři nejdůležitější funkce sleziny jsou přeměna jídla ve výživu, zvlhčování těla a pomoc při regeneraci těla. Zvuk FU přes vibraci jazyka stimuluje trávící funkci sleziny, vibruje celá trávící trubice. Pomáhá také k vysoušení přebytečné vlhkosti. Pro ženy také upravuje menstruační cyklus kde slezina funguje pro ledviny jako podpůrce reprodukčních hormonů.
Jazyk volně spočívá v ústní dutině, nedotýká se žádné částu úst, vibrace jazyka takto přímo stimuluje funkci sleziny. Rozezvučení rtů, rty jsou jedním koncem trávící trubice, pro vibraci trávící trubice jsou důležité měkké a uvolněné rty jemně stažené dozadu jako když foukáte do horké polévky.

PRVEK - země; BARVA - žlutá; EMOCE +,- poctivost, ustaranost; OBDOBÍ - babí léto

PLÍCE - SI - S ochlazuje plíce, zní jako syčení páry z konvice. I zní jako bzučení včely. Hsss doznívání zvuku SI když dochází dech, je to nevokální zvuk.
Plíce jsou orgánem největšího prostoru. Mají funkci obohacovací, ochlazovací. další funkce je ochranná, imunitní. Třetí funkcí je vytváření proudu směřujícího dolů, eliminace odpadních zbytků. Zvuk SI pracuje právě se silou plic směřující dolů. Syčivý zvuk ss je zvukem podzimu, padajícího listí.
Důležité je uvolnění všech dechových oblastí, hlavně bránice. Špička jazyka je volně mezi zuby. Rty stáhněte dozadu jako byste chtěli hvízdat. Volné hrdlo a hrtan.

PRVEK - kov BARVA - bílá; EMOCE +,- odvaha spravedlnost, žal smutek; OBDOBÍ - podzim

LEDVINY - ČU - Č uvolňuje stres, teplo z ledvin. U ve spojení s č zní jako zvuk, který vydává vláček. Chch nevokální dechový zvuk zní jako tichý povzdech větru.
Čínská medicína posuzuje ledviny a nadledviny dohromady. Je to jediný orgán, který v sobě zahrnuje dva prvky zároveň vodu a oheň. Ledviny jsou baterií, pramenem života. Z ledvin pochází všechny základní tekutiny, včetně krve , slin, morku a mozkomíšního moku. Ohnivým aspektem ledvin je to, že jsou základem trojího zářiče, jehož úlohou je zahřívat všechny tři hlavní části těla. Ve stresu nadledviny produkují adrenalin, reakce je okamžitá, to je také ohnivý aspekt ledvin.
Taoistickým symbolem cesty ke zdraví je voda nad ohněm. Zvuk ČU vyjadřuje tuto podstatu. Syčivý zvuk ččč to je podstata ohně ledviny a uuu je temný bublající zvuk podzemních vod.
Při proudění výdechového vzduchu necháme stoličky u sebe, to vytváří vibraci kostí, pročišťuje kostní dřeň a postupuje dál do ledvin a zbavuje je přílišného prokrvení. Stoličky mírně tiskneme k sobě, špičku jazyka otočte mírně dozadu, u zní jako jakési hrdelní dunění. Je možné trochu zakulatit záda aby vibrace pronikla snáze do ledvin.

PRVEK - voda, oheň; BARVA - tmavomodrá; EMOCE +,- jemnost bdělost, strach; OBDOBÍ - zima

TROJITÝ ZÁŘIČ - HE - H uvolňuje napětí a hleny z lymfatického systému. E zní jako hé vyslovené s výdechem. Ěéj je nevokální zvuk jako tichý závan větru.
Trojitý zářič nejlépe odpovídá lymfatickému systému. Jeho hlavním úkolem jsou ohřívací a komunikační funkce, vyrovnávání energií. Tělo je rozděleno do tří hlavních částí. Horní zářič - plíce a srdce, střední zářič - slezina a žaludek, spodní zářič - ledviny játra a rozmnožovací orgány.Zvuk HE je zvukem smíchu, provází jej výrazný pocit radosti což je nejlepší impuls pro spontánní léčivé schopnosti.
Jazyk je roztažený do stran, téměř se dotáký patra - s pocitem jako byste měli v puse bonbón a nechtěli ho vyplivnout. Ústa roztažená do širokého dětinského úsměvu. Zvuk bude rezonovat v hrudníku za hrudní kostí, zároveň zvuk obsahuje ii, které zní ve vertikálním směru.

etpskp